JPK co to jest i jak to ugryźć? Jednolity Plik Kontrolny oferta oprogramowania.
Jednolity Plik Kontrolny to zbiór danych, tworzony z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych. Zawiera informacje o operacjach gospodarczych za dany okres, posiada zestandaryzowany układ i format (schemat XML), który umożliwia jego łatwe przetwarzanie.
Z dniem 10 września 2015 r. wprowadzono zmiany w ustawie o Ordynacji podatkowej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649) w których jednym z najważniejszych punktów było wprowadzenie od dnia 1 lipca 2016 r. jednolitego pliku kontrolnego. JPK składa się z siedmiu oddzielnych struktur raportowych wykorzystujących język XML. Jego struktura dostępna jest na stronach Ministerstwa Finansów. Przedstawione działanie ma na celu ujednolicenie formy przekazywania danych i zobowiązanie do tego podatników. Wdrożenie JPK w przedsiębiorstwach zależne jest od jego wielkości. Duże firmy od lipca 2016 r. już udostępniają Jednolity Plik Kontrolny Urzędom Skarbowym. Od stycznia 2017 r. średnie i małe firmy będą musiały co miesiąc obowiązkowo przesyłać fiskusowi struktury Ewidencji VAT. Kolejny etap wdrożenia JPK planowany jest na lipiec 2018 r. i obejmie on średnie, małe i mikroprzedsiębiorstwa.
Poniżej przedstawiamy ogólny zarys definicji wielkości przedsiębiorstw:
-
Duże firmy – przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż 250 pracowników lub osiągające powyżej 50 mln euro rocznie / sumę aktywów powyżej 43 mln euro.
-
Małe i Średnie firmy – firmy zatrudniające do 250 pracowników oraz osiągające obrót do 50 mln euro lub sumę aktywów do 43 mln euro.
-
Mikrofirmy – firmy zatrudniające mniej niż 10 pracowników oraz osiągające obrót do 2 mln euro lub sumę aktywów do 2 mln euro.
Nie wdrożenie przez firmę JPK może wiązać się z jej odpowiedzialnością karno-skarbową.
Nikt nie może zakazać małym, średnim oraz mikroprzedsiębiorstwom wdrożenia JPK do swoich systemów, przed wyznaczoną dla nich datą. Takie podejście z pewnością ułatwi zapoznanie się z nowymi funkcjami systemów, ułatwi prowadzenie wewnętrznych audytów oraz pomoże przygotować się do ewentualnych potencjalnych kontroli organów skarbowych. Do spełnienia wymagań stawianych przez organ podatkowy niezbędne są narzędzia które umożliwią wygenerowanie plików JPK za wskazany okres oraz weryfikacje jego zawartości jeszcze przed przekazaniem go Urzędowi Skarbowemu. Takie oprogramowanie jednocześnie musi być na bieżąco aktualizowane, tak by było w pełni kompatybilne z wymaganiami stawianymi przez Ministerstwo Finansów.
Markowi producenci specjalizujący się w wytwarzaniu oprogramowań finansowo-księgowych oraz handlowych już od dłuższego czasu przygotowywali się do wdrożenia funkcjonowania JPK w swoich systemach, tak by w momencie rozpoczęcia funkcjonowania ich klienci byli w pełni zadowoleni i posiadali rozwiązanie bez problemu współpracujące z wymaganiami stawianymi przez MF.
Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączone.